ВИЖТЕ РЕЦЕПТАТА ЗА ЩАСТЛИВО СЕМЕЙСТВО
Всеки от нас има собствена представа как изглежда щастливото семейство. Нека обаче видим някои от основните елементи на щастливия семеен живот, според специалистите.
1. Да се наслаждаваме един на друг
Всичко се свежда до това как се отнасяме един с друг! Радостта е в основата на отношенията в щастливите семейства. Когато всички се съберат на едно място, например вечер около масата, кипи живот и радост. Ето затова е необходимо просто се наслаждаваме на времето, което прекарваме заедно.
2. Да споделяме историите си от деня
Когато някой член на семейството се прибере, го питаме как е минал денят му и му разказваме нещо за нашия ден. Ако се приберем у дома унили и не се поинтересуваме от преживяванията на останалите, а седнем пред телевизора, другите няма да имат причина да ни се зарадват. В крайна сметка, когато сме си у дома, нашето семейство трябва да е на първо място. Затова най-добре би било да оставим настрана всичко друго, с което се занимаваме и да им разкажем нещо – дори историята да е кратка. Утре те ще очакват нова история от нас. Големият „препъни камък“ в семейния живот е скуката. Това е основната причина някой от членовете му да предпочетат компанията на приятелите си, а не тази на семейството си.
3. Бракът трябва да е на първо място
Ако не сме пример за „истинска любов“, как ще разберат децата ни какво всъщност е брака!? Ето защо, според експертите, взаимоотношенията и бракът трябва да са на първо място.
Има много семейства, в които децата са на първо място. Така те се превръщат заместващи източници на любов. Несправедливо е да сложите тази тежест на плещите на децата си. Това е лошо за цялото семейство, защото в един момент децата ще напуснат тази къща.
4. Да обядваме и вечеряме заедно
Простата истина е, че семействата, които се хранят заедно, остават заедно.
Семейните обеди и вечери са изключително важни. Това е времето да се свържем един с друг. Добре е да вечеряме заедно поне три-четири пъти седмично.
5. Да играем в екип
Добре е да имаме традиции, които цялото семейство да изпълнява заедно често и те да са забавни за всички. Можем да ходим заедно на уикенд разходки по интересни природни забележителности или да посещаваме театър, галерии и музеи.
6. Да поставим семейството над приятелите си
В щастливите семейства това е правило. Уморяваме се и имаме нужда от почивка, без да си даваме сметка, че дори грижата за децата може да е забавна. Поставяме правила, но не винаги разбираме, че децата имат нужда от забавления. Когато се отегчим, започваме да търсим забавления по други начини – тогава приятелите стават по-важни и забавни. Приятелствата са изключително важни, но на първо място трябва да е семейството.
7. Да си създадем традиции и да ги уважаваме
Дори и в наши дни, семействата се нуждаят от традиции. Те могат да са на всякаква основа, но е много важно да ги има. Те може да са уникални за всяко семейство – като похапването на палачинки всяка неделя сутрин, поне една вечер да се яде на ресторант, че дори и да имате собствена семейна игра. Тези ритуали сближават членовете на семейството, тъй като се повтарят във времето и му придават идентичност. За да работят ефективно, тези ритуали е необходимо да са гъвкави. Ако любимият ни ресторант не работи, ще отидем на друго място. Важно е да запомним, че щастливите семейства имат значими традиции и не се стресират от тях.
8. Да запазим спокойния тон
Никога не трябва да забравяме, че всички членове на семейството се нуждаят от стабилност. Обстановката у дома трябва да е спокойна и подкрепяща. Да говорим по между си, споделяйки начина, по който се чувстваме, а не да си поставяме конкретни правила и наказания. Това трябва да се случва без да губим контрол и да викаме. Ако си крещим, това показва на останалите членове, че не се контролираме и така създаваме напрегната и несигурна обстановка.
9. Да не се караме пред децата си
За съжаление има спорове и караници, които са неизбежни, но е добре да се опитаме те да се случват далеч от децата. Ако децата видят, че ние се караме, трябва да им обясним. Например: „Съжаляваме, че видяхте как се караме. Мама и тати имаха несъгласие по една тема, но сега вече всичко е наред. Това, че спорим, не означава, че не се обичаме вече или, че ще се разделим. Напротив, като си изяснихме позициите, сега дори се обичаме повече и от преди!“
10. Да не работим прекалено много
Ако ни няма през цялото време и не поставим приоритет на семейството си, останалите членове ще се почувстват несигурни. Половинката ни и децата ще започнат да мислят, че не са достатъчно ценни за нас. Просто не е добре да работим прекалено много.
11. Да общуваме
Щастливото семейство е общуващото семейство. Често в семействата се случва така, че всички казват на мама, а после мама предава съобщението, като глашатай. Но в щастливото семейство комуникацията трябва да е по-гъвкава. Добре е да „отворим“ линиите за връзка по между ни. Всяка информация получена директно от източника е по-релевантна от препредадената.
Ако въпреки прилагането на експертните ни съвети, не успявате да постигнете удовлетворяващ и щастлив семеен живот: НЕ се отказвайте! Свържете се с нашият терапевт за индивидуално консултиране. Разберете как Позитивната психология и психотерапия може да помогне във вашият конкретен случай? Защо Позитивната психология е толкова успешна за осъществяване на емоционален тренинг и личностно развитие? - свържете се с Ина Антонова - Позитивен психолог и психотерапевт, специалист в лечението с "Цветята на Д-р Бах" и дългогодишен член на „Международната асоциация по позитивна психология”, или използвайте Формата за запитвания от страницата ни с КОНТАКТИ.
Позитивен психолог Ина Антонова
и психотерапевт:................................
телефон за връзка: +359 882 416 567
електронен адрес: ina@bowencenter.bg
Виж още:
▶ Психичните разстройства често са симптом на преумора
▶ Детските психотравми и порасналите невротици
▶ Как стигнах до паник атаките и мога ли да се справя с тях?
▶ Какви са защитните механизми на психиката?
▶ Справяте ли се с познавателните си изкривявания?
▶ Да обичаш себе си - означава да си здрав
▶ Тревожността води до паник атаки