СОЦИАЛНАТА ТРЕВОЖНОСТ, СТРАХА ОТ ОТХВЪРЛЯНЕ И КАК ДА СЕ СПРАВИМ С ТЯХ
Социалната тревожност е много повече от срамежливост и притеснителност в присъствието на други хора. Тя е травмираща и осакатяваща и води до пропуснати професионални възможности и провалени романтични отношения. За хората със социална тревожност е много трудно да се сближат с нови хора и да скъсят дистанцията. Поради това те, съвсем естествено, имат по-малко приятели и не могат да разчитат на този жизненоважен източник на удоволствие и подкрепа, какъвто могат да бъдат социалните контакти.
В ново изследване върху социалната тревожност, публикувано в списанието Motivation and Emotion (Trew & Alden, 2015), се дава практичен начин за нейното намаляване. Резултатът от него показва, че вежливите постъпки (Acts of kindness) могат да помогнат на хората със социална тревожност да общуват и да се смесват с останалите много по-лесно.
Канадските изследователи Дженифър Трю и Лин Олдън (Jennifer Trew & Lynn Alden) решават да проверят дали проявите на вежливост могат да помогнат на социално тревожните хора. Участниците в изследването са разделени на три групи за четири седмици:
• Първата група извършват вежливи постъпки, като измиване на съдовете на своите съквартиранти;
• Втората група са изложени на социални взаимодействия без да са извършвали вежливи постъпки;
• Третата група не са накарани да правят нищо по-особено и са в ролята на контролна група.
В края на изследването хората, извършвали вежливи постъпки се чувствали най-добре по време на социалните си взаимодействия. Изглежда проявите на вежливост помагат на хората и на тяхната способност да се преборят със страха си от отхвърляне.
Доктор Дженифър Трю казва:
„Проявите на вежливост може би помагат като се противопоставят на негативните социални очаквания и създават позитивни очаквания и позитивно възприемане на средата. Това помага за намаляване на нивото на социална тревожност и намалява вероятността от отбягване на социалните ситуации.“
Професор Лин Олдън казва:
„Използването на тази техника вероятно работи особено добре в самото начало, когато участниците очакват позитивни реакции от другите в отговор на тяхната вежливост.“
Аз бих добавила:
„Практиката ми на терапевт ме среща с много хора, които не са способни на никаква вежливост. Забравили са да бъдат мили със себе си и останалите. Не са способни на градивен,
любящ и подкрепящ вътрешен диалог, поради психотравми от детството или заради наложения комерс в съвременното социалното общуване. Повечето от нас не са готови да „подадат ръка“ първи, поради ред причини. Основната е страха от неразбиране и отхвърляне, следващата е страха от невъзвръщаемост на „инвестицията“, а третата е страх от това да не изглеждат слаби и нуждаещи се. Оказва се, че причината е само една – страховете ни.“
Свържете се с нас за индивидуално консултиране и разберете как Позитивната психология и психотерапия може да помогне във вашият конкретен случай? Защо Позитивната психология е толкова успешна за осъществяване на емоционален тренинг и личностно развитие? - свържете се с Ина Антонова - Позитивен психолог и психотерапевт, специалист в лечението с "Цветята на Д-р Бах" и дългогодишен член на „Международната асоциация по-позитивна психология”, или използвайте Формата за запитвания от страницата ни с КОНТАКТИ.
Позитивен психолог Ина Антонова
и психотерапевт:................................
телефон за връзка: +359 882 416 567
електронен адрес: ina@bowencenter.bg
Виж още:
▶ Жертвите на психически тормоз обичат различно
▶ Здравите отношения и невротичните връзки
▶ Раздразнителност, тревожност и безпричинно безпокойство
▶ Как стигнах до паник атаките и мога ли да се справя с тях?
▶ Детските психотравми и порасналите невротици
▶ Как да променим манталитета на жертва и да си възвърнем силата?
▶ Какво сте: агресор, жертва или спасител?