КАК СТИГНАХ ДО ПАНИК АТАКИТЕ И МОГА ЛИ ДА СЕ СПРАВЯ С ТЯХ?

Първата атака често е спонтанна, като в някои случаи се появява след възбуда, физично натоварване, сексуална активност или умерена емоционална травма. Паническите атаки понякога могат да последват използването на кофеин, алкохол, никотин или други субстанции.

Боуен център - Позитивна психологияЧувствате се така, сякаш сърцето ви ще се пръсне и животът ви всеки момент ще свърши. Завладява ви внезапен пристъп на страх, който е по-силен от всичко в този миг. Не се владеете и от това сякаш пристъпът се усилва. А когато това ви състояние премине, след няколко адски минути, се молите никога повече да не се връща, защото само споменът за него ви прави още по-слаби и ужасени. За жалост, ситуацията се повтаря и след известно време вие започвате да губите тотален контрол над себе си.

Боуен център - Позитивна психологияЧесто си мислите, че това, което се случва в главата ви е по-силно от вас и че едва ли някога ще можете да го победите. Нарича се паническа атака и от това разстройство страдат около десет процента от населението. Медицината се опитва да обясни тези състояния с различни предпоставки - генетични или заради прекомерния стрес, на който сме подложени. Казват, че хората, преживели травма в миналото или такива с по-лабилна психика, също по-често получават пристъпи.

Всъщност, всяка по-сериозна промяна в живота ни, инцидент, загуба или обикновен провал в нещо съществено за нас, могат да отключат подобно криза. Но как в действителност изглежда в детайли паник атаката и по какъв начин можем да се избавим от нея?

Какво е паническа атака?

Боуен център - Позитивна психологияНай-често започват да се проявяват в юношеска възраст и са много по-разпространени сред жените. При мъжете също се появяват, но понеже те са възпитавани, да не показват чувствата си и да се владеят, при тях външните признаци са замаскирани, но последиците могат да са по-фатални. Въпреки че това състояние е включено в официалните медицински справочници, то не е болест. Страхът, моторът на паник атаката, е здрава, спасителна реакция на организма при наличие на ситуация, която в очите на конкретния човек се явява като опасност. Адреналинът се повишава и подготвя тялото за борба или за бягство, но при паник атаката причините за такава ситуация не са обективни, опасност реално не съществува, а са ирационални и не успяваме да се владеем. В резултат - губим цялостен контрол върху себе си. Паническите атаки са кризисно поведение, много малка част от тях развиват клиничната картина на паническо разстройство.

В какво се изразява паник атаката?

Паническата атака протича в две направления - когнитивно и соматично, като в един момент те се редуват циклично. Страхът от смъртта, например, се съпътства от задух и световъртеж, които усилват ирационалния страх, а той от своя страна - физическото усещане.

Боуен терапияКогнитивните симптоми са: ужас, страх от загуба на контрол, страх от смъртта, чувство за откъсване от околната среда. Нерядко в паническата атака се крие някаква фобия - агорафобия (страх от открити пространства), клаустрофобия (ако я имате, а асансьорът закъса, можете да получите паник атака).

Соматични (телесни), които съпътстват паник атаката са: замайване, задух, болка или тежест в гърдите, ускорен пулс, изпотяване, топли и студени вълни, болка в корема и гадене.

Паническата атака идва внезапно, придружена поне от 4 от симптомите си, интензивна е и сравнително бързо отшумява. В очите на околните такова поведение е напълно неразбираемо и те не могат да схванат силата на преживяването, често се отнасят със снизхождение. Което пък прави страдащите от такива атаки още по-нещастни.

Как да се справим?

Боуен център - Позитивна психологияЛекарствата, които са възможно лечение, не са особено ефективни. Влиянието им върху психиката може да бъде двупосочно - колкото помагат, толкова и да вредят. Нямате сигурност, че след като спрете да приемате тези лекарства, симптомите няма да се върнат. Също така съществува вероятността да развиете зависимост към транквиланти, антидепресанти и други. Не е изключено и да наблюдавате редица странични ефекти като сънливост и проблеми с паметта.

Терапията, и то холистичната, например Боуен терапията, е един от нетрадиционните методи, който е доста по-ефективен.

ЛЕЧЕНИЕТО ТРЯБВА ДА ЗАПОЧНЕ НАВРЕМЕ, ЗАЩОТО ЗАБОЛЯВАНЕТО НЯМА ДА ИЗЧЕЗНЕ ОТ САМО СЕБЕ СИ

Терапията на паническото разстройство е с активното участие на пациента. Самолечението не е ефективно и по-точно, то не е възможно, но като начало може да използвате 5 лесни стъпки за овладяване на състоянието ви:

1. Разбиране, приемане и осъзнаване на проблема.
2. Избягване на хипервентилацията, чрез дълбоко коремно дишане.
3. Релаксация, чрез редуване на техники за медитация и физическа активност.
4. Построяване на преоритети и осъзнаване: "Дали си заслужават постоянните тревоги за всичко?"
5. Положителни убеждения и позитивни утвърждения, във ваша подкрепа.

Визуализацията е мощно оръжие за овладяването на паническата атака.

Боуен център - Позитивна психологияЙогата е практика, която може много да помогне с един от съществените си елементи, а именно - техниките на дишане. Един от първите симптоми на паническата атака е ускоряване на дишането, затова тук промяната е особено важна. В йогата точно дихателният процес осъществява връзката между физическия и мисловния свят и затова е най-бързият начин да променим мисленето си с някое просто дихателно упражнение. То ще премахне плиткото паническо дишане и ще го замени с дълбоко коремно. След няколко такива опита ще осъзнаете, че дори да не се справяте с коремното дишане, вие сте насочили вниманието си именно към него и така сте се отдалечили от ужаса на паник-атаката.

Боуен център - Позитивна психологияДруг удачен вариант е просто да насочите мислите си в друга посока, да визуализирате, да се съсредоточите върху обект или мисъл. Да мислите за задачите, които имате да вършите по-късно или да си припомните текст от песен, спомен от миналото, в който сте били щастливи. Техниките за релаксация са разнообразни и не е трудно да откриете своята. Можете да подскачате, да се разтягате в някоя йога поза например. Нещата, които ни успокояват, се крият в нас самите.

Най-важното е едно - да не бягате, а да останете в ситуацията. Да я приемате и да се опитате да овладеете сами. Околните трябва да схванат сериозността на състоянието ви и да ви помогнат, ако могат. Наясно сте, че от тези атаки не се умира. Дишайте, релаксирайте и си повтаряйте, че всеки момент този пристъп ще отмине и че той няма как да ви навреди. Силата на ума ви е огромна. Използвайте я. автор: Мая Петрова, източник: hera.bg

Боуен център - Позитивна психологияАко и вие имате панически атаки, е важно да знаете, че не сте длъжни да се учите да живеете с тях дишайки в плик, до края на живота си. Направете нужното, за да продължите напред. Потърсете помощ от психолог, който ще ви предложи начини да се справите с всичко това.

Най-чести усложнения на паническото разстройство са депресиите и злоупотребата с алкохол. Например голямо депресивно разстройство се появява в около 50% от пациентите с паническо разстройство или агорафобия. Злоупотребата с алкохол е в около 20% от пациентите с паническо разстройство.

Как Позитивната психотерапия може да помогне във вашият конкретен случай и защо Позитивната психология е толкова успешна за осъществяване на емоционален тренинг преодоляване на подобни проблеми? - се свържете с Ина Антонова - Позитивен психолог и психотерапевт, специалист в лечението с "Цветята на Д-р Бах" и дългогодишен член на „Международната асоциация по позитивна психология”, или използвайте Формата за запитвания от страницата ни с КОНТАКТИ.

Позитивна психологияПозитивен психолог         Ина Антонова
и психотерапевт:................................
телефон за връзка:      +359 882 416 567
електронен адрес: ina@bowencenter.bg

Виж още:
Либералното възпитание или как отглеждаме неблагодарни деца?
Психотерапията - лечение или пътуване към себе си!?
Как да започнеш да мислиш позитивно?
Моралното насилие е по-опасно от физическото!
Мъжът след брака - мачо или под чехъл?
Как да не бъдем прекалено чувствителни?
Детските психотравми и порасналите невротици


 

ОЩЕ ИНФОРМАЦИЯ