ЗДРАВИТЕ ОТНОШЕНИЯ И НЕВРОТИЧНИТЕ ВРЪЗКИ
Защо здравите хора избират щастието, а невротиците страданието?
Хората имат нужда от отношения. За да живеем добре и да бъдем щастливи, всички ние се стремим да се свържем със себе си, с други хора, с домашни любимци, с предмети, с родината си, с важни за нас идеи като труд, житейска философия или групи по интереси. Всяка свързаност е различно мотивирана и се характеризира с определени взаимоотношения.
Какво мотивира здравите хора и какво невротиците в отношенията?
Невротиците често искат да имат някого до себе си на всяка цена и имат проблеми при създаването на добри отношения. Зад този натрапчив стремеж обикновено стоят проблемни взаимоотношения с родителите и неспособност за себереализация. Те очакват да получат от партньорите си това, което в детството им е било отказано, а когато не са способни на себереализация, искат да получат наготово пари, обгрижване, сигурност и дом.
Здравите хора се стремят към много различен тип взаимоотношения от невротиците и създават съвсем различен тип връзки. Здравите хора търсят взаимна любов, равнопоставеност и приятелска подкрепа и се справят значително по-добре в отношенията си. В тях здравите хора влагат определен смисъл. Емоциите които преживяват с партньора не са хаотични и с постоянно променящ се знак, както при невротиците. Чувствата които изпитват не са разрушителни, а градивни.
Има ли разлика в отношението на жените и мъжете към връзките?
Много се говори за различното отношение на мъжете и жените както към връзките, така и към себереализацията. Все още преобладава старото схващане, че мъжете се стремят само към себереализация, а жените към връзки. В западните общества жените и мъжете постепенно сближават ценностите си. Жените все по-силно започват да се стремят към себереализация, а мъжете все по-ясно осъзнават важността на връзките и тяхното качество.
Себереализацията и връзките
Те са неразривно свързани. Себереализацията ни помага да се свържем със себе си. Да опознаем себе си. Да осъзнаем от какво имаме нужда и какво не може да реализираме самостоятелно. Себереализацията постепенно ни освобождава и от бремето на проблемните отношения с родителите в детството. Чрез себереализацията хората стават готови да имат здрава връзка. Не се влюбват и разлюбват за минути. Нямат нужда от слепота, глухота и целево общуване за да останат задълго заедно.
Връзките оказват същото положително въздействие върху себереализацията. Те дават както, нужните на всеки от нас, опора и положителни чувства, така и поле за изява и реализация на личността чрез близкия човек. Себереализацията се случва навсякъде, във всичко и чрез всичко. Личните отношения ни дават възможност за себереализация, както това правят отношенията в организацията в която работим, средата в която творим и т.н..
Защо невротиците имат проблеми с връзките?
Основна разлика между здравите хора и невротиците е в това, че независимо дали на всяка цена се стремят към връзка или са неспособни на такава, невротиците се страхуват от близостта и новото. Те просто не са готови да бъдат партньори. Когато кажат: „Не ми е нужна връзка за да съм щастлив“; „Не правя секс без любов, а теб не те обичам“; „Не те познавам за да изляза с теб“, те разкриват болезнения си опит от миналото съпътстван от негативни очаквания и сексуални задръжки. Дори да влязат в отношения, невротиците често се впускат в търсене на недостатъци в партньора. Това е инстинктивно защитно поведение, което цели да разруши връзката. Вместо да осъзнае това, невротикът казва: „Не съм срещнала моя човек“.
Травмиращото детство, белязано от страдание и самосъжаление и неизчезващ спомен за студената майка, дистанциран баща и липсата на усещане за семейство кара много мъже да отбягват грижовността и предаността на любвеобвилните жени. Жените отраснали при същите условия не могат да възприемат любовта и грижата на мъжете, които ги обичат и вместо това предпочитат да живеят в състояние на тревога и несигурност, което им е много по-познато.
Невротикът избира страданието, а здравият - щастието!
Невротичните отношения, макар и болезнени, са често срещани. Това е така, защото повечето хора са привикнали да страдат, вместо да са щастливи. Нашата култура не се противопоставя на страданието, а го окуражава. В училище, в работа и дори във фитнес залата, обществото ни окуражава да сме безмилостни към себе си.
Невротикът не разбира щастието. Неспособността му да се свърже с другите е преди всичко неспособност да се свърже със себе си. Непознавайки себе си, той е неспособен за себереализация в партньорствата и живее с погрешно усещане за тях. Колкото по-тежки са емоционалните отношения с другия човек, толкова повече невротичната потребност от любов се изразява под формата на сексуалност. В такива случаи сексуалността е един от малкото, а може би и единствения мост към партньора.
Здравият човек винаги избира пътя на щастието!
Намира го навсякъде и постига себереализация както в личните си дела, така и в своите връзки.
Огромна част от населението на планетата живее в невротични отношения. Повечето от тях още от раждането си са попаднали в такава тежка жизнена среда и затова я считат за нещо нормално. Те не подозират, че са невротици и нямат никаква представа, че има и друг вид отношения. За жалост, болшинството от хората са привикнали да страдат и им се струва, че това е нормално – развили са т.н. допаминова зависимост (пристрастяване към „болката“).
Лесно можете да разберете дали сте невротичен, като опитате не правите нищо, в рамките на 5 минути. Ако бездействието ви изглежда непосилно предизвикателство и усещате безпокойство, желание да се заемете веднага с нещо - вие сте зависими от действието. За щастие, има изход и можете да сложите край на вечното бързане и припряността, и да заживеете живота на здравите хора, и да изграждате прекрасни връзки.
Свържете се с нашият терапевт за индивидуално консултиране или терапия за двойки. Разберете как Позитивната психология и психотерапия може да помогне във вашият конкретен случай? Защо Позитивната психология е толкова успешна за осъществяване на емоционален тренинг и личностно развитие? - свържете се с Ина Антонова - Позитивен психолог и психотерапевт, специалист в лечението с "Цветята на Д-р Бах" и дългогодишен член на „Международната асоциация по позитивна психология”, или използвайте Формата за запитвания от страницата ни с КОНТАКТИ.
Позитивен психолог Ина Антонова
и психотерапевт:................................
телефон за връзка: +359 882 416 567
електронен адрес: ina@bowencenter.bg
Виж още:
▶ Жертвите на психически тормоз обичат различно
▶ Жертвата сама предизвиква страдания си
▶ Раздразнителност, тревожност и безпричинно безпокойство
▶ Как стигнах до паник атаките и мога ли да се справя с тях?
▶ Детските психотравми и порасналите невротици
▶ Как да променим манталитета на жертва и да си възвърнем силата?
▶ Какво сте: агресор, жертва или спасител?